Nastavení EET

 22 února, 2020
Máte-li povinnost evidovat tržby, tento návod Vám ukážeme, jak nastavit Elektronickou evidenci tržeb v aplikaci EKONOM účtenka.
Nevíte, zda máte povinnost evidovat tržby? Informace o tom jak to zjistit naleznete na informačním portále etrzby.cz (odkaz).

Video návod

SPUSTIT VIDEO

Získání autentizačních údajů pro přístup do webové aplikace EET

Nejdříve si musíte požádat o autentizační údaje do webové aplikace Elektronická evidence tržeb (odkaz), kde si následně zaeviduje své provozovny a vygenerujete certifikát. Máte na výběr dvě možnosti, jak o tyto autentizační ůdaje požádat:
1. Elektronicky na Daňovém portálu (odkaz) pomocí přihlašovacích údajů do datové schránky, kde Vám budou autentizační údaje poslány co nejdříve (Obrázek 1).

Obrázek 1

2. Osobně na libovolném finančním úřadu. Stačí vám k tomu občanský průkaz. Obdržíte obálku s Vašimi autentizačními údaji (přihlašovací jméno a heslo), které budou aktivovány do 24 hodin.

Jakmile budete mít přihlašovací údaje k dispozici, přihlašte se do webové aplikace EET (odkaz) (Obrázek 2).

Obrázek 2

Vytvoření provozovny

Ve webové aplikaci EET vyberte v menu Provozovny a stikněte tlačítko +Nová provozovna (Obrázek 3). Jakmile vytvoříte provozovnu, uvidíte ji v seznamu.
Poznamenejte si číslo provozovny, neboli ID Provozovny. Toto ID vyplníte v aplikaci EKONOM účtenka.

Obrázek 3

Vytvoření certifikátu

Ve webové aplikaci EET vyberte v menu Certifikáty a stiskěte tlačítko Nový certifkát (Obrázek 4). Poté vyberte možnost Vytvořit žádost v prohlížeči a pokračujte podle průvodce na tomto webu. Budete muset vytvořit heslo k certifikátu. Toto heslo si poznamenejte, protože jej budete potřebovat při importu certifikátu do aplikace EKONOM účtenka. Po dokončení vytvoření certifikátu budete mít stažený certifikát s přípomnou .p12.

Obrázek 4

Import certifikátu do aplikace

Nyní máte vše připraveno pro nastavení EET v aplikaci EKONOM účtenka. Přejděte do nastavení EET. Zde klikněte na tlačítko Vybrat certifikát. Pokud jste dosud nenahráli žádný certifikát, otevře se obrazovka s PINem pro import certifikátu. Máte-li připraven certifikát s příponou .p12, heslo a PIN, přejděte na web ekonom-uctenka.cz/certifikat, kde vyberte soubor certifikátu, vyplňte heslo, PIN a stiskněte tlačítko Importovat certifikát. Poté nově nahraný certifikát vyberte ze seznamu v aplikaci. Nyní již stačí vyplnit ID provozovny a případně, nejste-li plátci DPH, vyplňte také DIČ pro EET. Aktivujte EET a máte to nastaveno.